PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Data:
Profesor: CRĂCIUN CLAUDIA
Scoala: COLEGIUL NAŢIONAL ,, SIMION BĂRNUŢIU,,
Localitatea : ŞIMLEU SILVANIEI
Clasa: a IX a E
Aria curriculara: Om si societate
Unitatea de invatare: Hidrosfera
Titlul lectiei: Apele continentale - apele curgătoare
Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a principalelor tipuri de ape continentale, a elementelor componente ale unui râu, a legăturii dintre elementele mediului, precum şi formarea unor noţiuni operaţionale necesare înţelegerii importanţei apelor curgătoare pentru om.
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice
3.2. Sesizarea unor succesiuni de fenomene şi procese naturale
4.6. Descrierea şi explicarea faptelor observate pe teren sau identificate pe modele
5.4. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice, pentru analiza unor elemente ale hidrografiei în contextul mediului inconjurator.
Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili:
O1. Sa descrie elementele unui râu
O2. Să compare sectoarele cursului de apă
O3. Să asocieze următoarele definiţii: afluent, confluenţă, râu colector
O4. Să aplice cunoştinţe referitoare la râuri în explicarea formării estuarelor şi a deltelor
O5. Sa analizeze harta fizică a lumi şi să identifice cele mai mari fluvii de pe glob.
O6. Să argumenteze importanţa apelor curgătoare pentru om prin realizarea unui scurt eseu.
Tipul lecţiei: predare –învăţare-evaluare
Demersul didactic:
a) Resurse procedurale: lucrul cu harta, conversaţia euristică, explicaţia
b) Resurse materiale: manual, fişe de lucru, fişe de evaluare formativă,
c) Forma de activitate: frontală, pe grupe, individuală
Locul de desfăşurare: sală de clasă
Evaluare: chestionare orală, observarea sistematică a elevilor, evaluare scrisă
Biblografie
Ø Neguţ S.,Ielenicz M.,Apostol G.,Băltenu D., Manual pentru clasa a IX a Geografie fizică generală, Editura Humanitas Educational, Bucureşti,2007
Ø Dulamă M.E., Modele, strategii si tehnici didactice activizante cu aplicaţii in geografie, Ed. Clusium,Cluj Napoca,2002
Ø Atlas de geografie
Anticiparea dificultăţilor
ü Deteriorarea materialului natural – reorganizarea grupelor
ü Intrebări suplimentare- asigurarea unui fond de documentare
Scenariul didactic
ETAPELE LECŢIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Moment organizatoric (timp 1.min) |
Asigură climatul necesar desfăşurării lecţiei. Notează absenţii. |
Işi pregătesc cărţile şi caietele |
Verificarea cunoştinţelor (timp: 5 min) |
Formulează intrebări din lecţia anterioară ”Componentele hidrosferei” Ce este hidrosfera? Care sunt stările de agregare ale apei ? Descrieţi pe scurt procesele circuitului apei in natură. Care sunt componentele hidrosferei ? |
Răspund la intrebările adresate. |
Captarea atenţiei (timp: 2 min) |
Cere elevilor să precizeze ce tipuri de ape au in perimetrul localităţii de reşedintă |
Formulează raspunsuri |
Anunţarea temei şi a obiectivelor (timp: 2 min.) |
Informează elevii cu privire la titlul lectiei (Apele continentale- apele curgătoare), scopul si obiectivele urmărite. |
Notează titlul in caiete. Sunt atenţi la obiectivele anunţate. |
Dirijarea invăţării (timp: 20 min) |
Imparte elevii în şase grupe şi repartizează fiecărei grupe sarcinile de lucru. Pe feţele acestuia sunt scrise cuvintele: descrie, compară, analizează, asociază, aplică, argumentează. Face corespondenţa dintre aceste verbe de acţiune şi obiectivele lecţiei. Precizează că se va lucra in grup 10 minute, după care se vor prezenta rezultatele activităţii intregii clase. Oferă lămuriri suplimentare pentru a se asigura că elevii au inţeles ce au de făcut in continuare. Urmăreşte ritmul de lucru şi incadrarea în cerinţele formulate.
Organizează prezentarea produselor activităţilor de echipă. Corectează eventualele erori şi completează răspunsurile date de elevi. Intăreşte soluţiile corecte. |
Grupa 1 Face observaţii asupra fisei de lucru, identifică elementele unui râu. Descrie fiecare element al râului şi completează desenul din fişă
Grupa 2 Realizează sarcini in jurul verbului a compara. Citesc cu atentie informaţia din fişa de lucru şi completează apoi tabelul
Grupa 3 Membrii echipei extrag informaţii din schema si textele puse la dispoziţie. Asociază următorii termeni:afluent,confluenţă, râu colector
Grupa 4 Aplică cunoştinţele referitoare la râuri în explicarea formării estuarelor şi deltelor pe baza lecturării textului din fişa suport.
Grupa 5 Analizează harta fizică a lumii si identifică principalele fluvii din America, Africa, Asia si Europa Grupa 6 Pe baza cunoştinţelor din viaţa curentă realizează un scurt eseu prin care argumentează afirmaţia : „Apele curgătoare au un rol deosebit de important pentru om”. |
Conexiunea inversă (timp: 5min) |
Realizează o trecere in revistă a conţinuturilor. Intocmeşte pe tablă o schemă sumară a celor discutate. |
Işi notează schema în caiete |
Evaluare formativă (timp: 5 min) |
Aplică testul de evaluare. Face aprecieri asupra activităţii elevilor in timpul orei. Notează elevii care s-au remarcat. |
Completează testul |
Transferul cunoştinţelor (timp: 1min.) |
Indică tema pentru acasă(diferenţiată): Importanţa apelor curgătoare, Viituri şi inundaţii |
Işi notează tema pentru acasă |
ape stătătoare
gheţari
ape subterane
Caracteristicile apelor curgătoare
- curg întotdeauna spre locul cel mai jos al suprafeţei terestre, datorită gravitaţiei
- au un loc adâncit în scoarţa terestră pe unde curg(albie)
- curg permanent sau temporar
- apa provine din precipitaţii, din topirea zăpezilor sau a gheţarilor şi din apele subterane
- forma de relief creată- valea
Elementele unui râu:
- izvor
- curs (cu trei sectoare: superior,mijlociu, inferior )
- gura de varsare râului
- bazinul hidrografic
- cumpăna de ape
Alimentarea râurilor: la alimentarea râurilor participă de obicei mai multe surse
- din ploi (alim. pluvială)
- din topirea zăpezii (nivală)
- din topirea gheţarilor (glaciară)
Debitul : este cantitatea(volumul) de apă scursă într-un anumit timp printr-un loc(secţiune) a râului.Se exprimă în m3/s. Poate varia de la o zi la alta, lună la alta. Aceste variatii ale debitului in timp de un an precum si nivelul râului reprezintă regimul de scurgere(hidrologic) al râului.
Factori ce influenţează debitul:
- cantitatea de precipitaţii care cade in bazinul râului
- temperatura aerului
- vegetaţia
- relieful
Ø suprafaţa bazinului
- rocile
Viiturile – creşteri de debite excepţionale, produse intâmplător şi pe scurtă durată- pot determina inundaţii
Fluvii exemple
Nume…………………
Prenume ………………………
Fisa de evaluare formativă
Acumulează cât mai multe puncte !
1.Completează spaţiile punctuate din textul următor:
Apele continentale de suparafaţă se clasifică in : ape stătătoare, ape ……………………. si gheţari. Denumite general râuri acestea curg spre locurile cele mai joase ale suprafeţei terestre datorită………………. . Râurile au un izvor, un curs iar locul de varsare se numeşte ……………
Râul care se varsă in alt râu se numeşte…………….., iar locul unde se unesc cele doua râuri se numeşte ……………….... Apa unui râu provine din ape subterane, din …………….., din topirea zăpezii sau a …………….., sau din ………………. si mlaştini.
Pentru fiecare soluţie corectă primeşti 0,50 puncte. Total 4 puncte
2. Notează cu X afirmaţiile corecte:
ð Un râu formează intotdeauna la gura de vărsare in mare un estuar
ð Dunărea formează la gura de varsare o deltă
ð Nilul este cel mai mare fluviu al Africii
ð Debitul unui râu reprezintă cantitatea de apă scursă in unitate de timp prin albia sa intr-o anumita secţiune.
ð Alimentarea unui râu din ploi şi zăpezi se numeşte alimentare pluvio- nivală
ð Cursul unui râu se imparte in doua sectoare.
ð Afluentul este râul in care se varsă un alt râu.
ð Fluviul Amazon străbate continental Asia
ð Forma de relief creată de un râu se numeşte vale
ð Un factor ce influenţează debitul râului este temperature aerului
Pentru fiecare soluţie corectă primeşti 0,50 puncte. total 5 puncte
Notă: 1 punct se acordă din oficiu
Timp de lucru 5 minute