Solving Problems Involving Proportions

Cost of Cheese

Work Time

Cost of Cheese

If 3 lb of cheese cost $7, how many pounds of the same cheese can you buy for $25?

  • Choose a variable to represent what you want to find out.
  • Write an equation that you can use to solve the problem.
  • Solve the equation.
  • Think about your answer. Does it make sense? Explain.

Hint:

  • What proportion represents the problem?
  • Where will you put the 25 in the proportion?