Solving Problems Involving Proportions

Prepare a Presentation

Work Time

Prepare a Presentation

Choose one of the word problems from this lesson to present.

  • Explain how you came up with your equation or inequality.
  • Explain the steps you took to solve it.

Challenge Problem

Several friends share a pizza. The price of a plain cheese pizza is $13.00. Each additional topping costs $2.25. The friends pay $24.25 for their pizza.

  • Write an equation to represent this situation and then solve it to find out how many additional toppings are on the pizza.