Exploring Rate In The Context Of Shopping

The Price of 9 Eggs

Work Time

The Price of 9 Eggs

Carlos wants to buy 9 eggs.

  • How much will the 9 eggs cost?
  • Include in your solution:
    • The quantities involved in the problem
    • A diagram, table, double number line, or other representation that shows why your solution makes sense
    • An equation, your work, and the solution
    • A complete sentence that answers the question
  • Remember that there are often multiple ways to solve a math problem. If you have time, try solving this in more than one way.

Hint:

  • Do you think the price will be greater or less than the price of 12 eggs?
  • How much would 1 egg cost?
  • Does your answer make sense?