Exploring Rate In The Context Of Shopping

Understanding Unit Price

Formative Assessment

Summary of the Math: Understanding Unit Price

Read and Discuss

  • The unit price is a rate that tells you the price of 1 unit of something—for example, the price of 1 pound of cheese, 1 quart of milk, 1 box of paper clips, 1 package of cereal, and so on.
  • The unit price, or rate, can be found by dividing the price in dollars by the number of units.
  • The unit price can be used to find the price of any quantity by multiplying the unit price by the quantity.

Hint:

Can you:

  • Explain what unit price means and how to find it?
  • Include the term rate ?
  • Explain how to find the total price of an item by using its unit price?