The Relationship Between Size & Price 2.0

The Relationship Between Size & Price 2.0

Math Mission

Opening

Determine how to get the most gummy bear for the least amount of money.

Cost of Gummy Bears

Work Time

Cost of Gummy Bears

This table shows the cost of different types of gummy bears.

If you wanted to eat a lot of gummy candy, which package would you buy in order to get the most gummy bear for the least amount of money?

  • Use the information in the table and the videos to think about this problem.
  • Then use the problem-solving process to answer the question:
    • Understand the situation.
    • Represent the situation.
    • Answer questions about the situation.
    • Check that your answer makes sense.

Hint:

  • Use ratios to help you organize the information from the videos. Make sure to include the appropriate units.
  • How can you find the number of each type of gummy bear that you can buy for $29.95? How can this information help you solve the problem?

Prepare a Presentation

Work Time

Prepare a Presentation

Prepare a presentation about how you solved the problem. Include any calculations, formulas, graphs, and/or diagrams that you used.

Make Connections

Performance Task

Ways of Thinking: Make Connections

As your classmates present:

  • Take notes about the different approaches and representations your classmates used to solve the problem.
  • Think about the problem-solving process. How did the process help you to answer this question?

Hint:

As your classmates present, ask questions such as:

  • How did you use ratios to organize the information provided in the videos and the table?
  • How did finding the number of each type of gummy bear you could buy for $29.95 help you solve the problem?
  • How can you calculate the cost of 2,250 grams of each type of bear? How can this information help you solve the problem?
  • How can you use unit rates to help you solve this problem? Which rate is most useful—cost per bear or bears per dollar? Why?
  • How can you use the steps from the problem-solving process to ensure that your solution is complete?
  • Can you write a formula to represent this situation?
  • What are the variables in the problem? How are they related?
  • How did you decide what units to use? Why is it important to include the units?
  • Did you have any errors in your thinking? If so, what were they and how can you correct them?
  • Can you show this relationship graphically? If so, how could you use your graph to find the solution to the problem?

Reflect On Your Work

Work Time

Reflection

Write a reflection about the ideas discussed in class today. Use the sentence starter below if you find it to be helpful.

The strategy I used to solve this problem is …